User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Wellbeing to określenie stanu równowagi. Traktowane jako moda dziś. Jednak gdyby podejść do tematu poważnie, to może ktoś ( Instytut Gallupa) zadał sobie trud i zadał pytanie, co powoduje że mamy poczucie  szczęścia i spełnienia. Jak zapoznałam sie z książką to do mnie to przemówiło. Faktycznie nie dwa elementy, ale te pięć zbadanych ma znaczenie i to stanowi o naszym poczuciu szczęścia i dobrostanu. Oczywiście po załatwieniu potrzeb bytowych i nie martwienia sie o jutro. Przeczytała ostatnio badania, które mówią o tym ,że człowiek martwiący się rachunki nie jest w stanie myśleć poza tym problemem,. Badania, nie teorie to potwierdzają. Zatem, ci którzy szukają poczucia szczęścia tylko w pieniądzach, majątku, czy tez korzystania z życia - cokolwiek robią, mają jeszcze wiele do przemyślenia i do zdziałania, aby móc usiąść w fotelu i mieć poczucie dobrostanu - wellbeing.

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że  te tematy nie mają nic ze sobą wspólnego. Nic bardziej mylnego. Automatyzacja i robotyzacja, która jest aktualnie następującą zmianą, będzie się ona działa na naszych oczach, w naszych domach, w naszych rękach, naszych organizacjach i zakładach pracy.

Coś co dotyczy każdego z nas i choć dziś jest jakimś mirażem, to będzie. Mimo obaw. A jak to będzie? Prognozy pokazują, że wiele dzisiejszych zawodów nie będzie miało racji bytu a pojawią się nowe o których nie wiemy. Nie, nie zastąpią nas. Nie mają naszej innowacyjności, kreatywności. To my się zmienimy, my sie dostosujemy do zmieniającego się świata. Dziś możemy się do tego przygotować, albo czekać żeby nas zaskoczył. Gdzie tu wellbeing? A no tu, w tej właśnie zmianie jest ogromna przestrzeń dla zadbania o siebie , swój świat, wykorzystanie swoich talentów i możliwości. Nikt już dziś nie chce pracować w fabryce na taśmie lub w organizacji gdzie jego praca jest powtarzalna i nudna. To praca może być zautomatyzowana. Tu wkracza postęp, aby zrobić przestrzeń dla potencjału człowieka, może wchodzimy w erę gdzie będziemy mogli wreszcie robić co chcemy , a nie co musimy aby utrzymać rodzinę. Praca będzie wymagała od nas pomysłowości, kreatywności. Przyszłość to realizacja sibie i swojej pasji zainteresować w zamian wykonywania powtarzalnych czynności , które mogą robić roboty i automaty.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

 

Wellness 

W Polsce termin ten w zasadzie porwały studia Spa, hotele, sanatoria, kliniki. Zamykając w nim wszelkie zabiegi kosmetyczne, solanki, borowiny, masaże i wszystko co do tej pory było pod nazwą Spa. Choć słowo bezpośrednio tłumaczone jest ogólnym dobrostanem.

Work life balance

Od nie tak dawna nowinka językowa, też szkoleniowa. Równowaga między pracą a życiem prywatnym. Jakby w pracy to sie nie żyło.(?) Tam przecież też sie żyje. postawienie tak sprawy, od razu stawiało prace w opozycji do życia po niej. Jakby człowiek miał zrobić sobie balans pomiędzy tymi dwoma światami. Niestety do dziś to potrafi tak być - dwa światy, jeden jakby niewoli, a drugi wolny. Ciekawe zagadnienie. 

Wellbeing

To dziś definiowany jako ogólny dobrostan. To jest poparte poważnymi badaniami. To coś szerszego od wellness i szerszego od work life balance. To całokształt, całość, poczucie spełnienia w obszarze życia. Nie dotyczącego juz tylko pracy, ale zawierająca ją w sobie, to obszar globalnego poczucia bycia spełnionym i pełnym. 

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

 Wellbeing

Na świecie nie nowa to rzecz, w Polsce, tak. Gdy zainteresowałam sie tą tematyką i rozmawiałam z kimkolwiek na ten temat, patrzył na mnie jak na wariatkę. Znowu jakieś nowe słowo i języku polskim lub o czym ona mówi?

Tak czas jakiś przeszedł, a mnie ciągnęło. Ta idea ogólnego dobrostanu interesuje mnie od lat. Żyję z nią codziennie. Nie jest dla mnie modna ani nowa. To takie uczucie, że ktoś nazwał ci to, o czym myślałeś/łaś od dawna i dla ciebie się to nie nazywało, to po prostu było lub Ty tym byłaś/byłeś.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active