Czym się różni coaching od mentoringu?

admin
Czym się różni coaching od mentoringu?

Coaching i mentoring odgrywają obecnie ważne role w biznesie, edukacji, a także życiu prywatnym wielu osób. Choć mają one wspólny cel, jakim jest wsparcie rozwoju i pomoc w osiągnięciu sukcesu, należy pamiętać, że są między nimi znaczące różnice — zarówno w samej formie ich prowadzenia, jak i w rezultatach, które można dzięki nim osiągnąć. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Z jakiej formy wsparcia lepiej skorzystać?

Czym są coaching i mentoring?

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia, czym różnią się mentoring i coaching, warto dowiedzieć się, w jakim celu zazwyczaj się z nich korzysta i co wpływa na to, że liczba ich zwolenników cały czas rośnie.

Coaching — wsparcie w dążeniu do celu

Mianem coachingu określa się działania mające wspierać klienta w rozwoju jego potencjału i dążeniu do konkretnego celu. Coach nie musi być ekspertem w dziedzinie, w której sukces chce odnieść współpracująca z nim osoba. Nie ma on przekazywać konkretnej wiedzy, a towarzyszyć w drodze do jej zdobycia, cały czas wspierając klienta. W relacji między coachem a coachee obie osoby są sobie równe.

Mentoring — sposób na rozwój umiejętności

Mentoring opiera się na relacji między mentorem, czyli ekspertem, a klientem. Zadaniem mentora jest nie tylko wspieranie, lecz także przekazywanie konkretnych informacji i przedstawianie sposobów umożliwiających rozwój. Mentor wiedzę czerpie przede wszystkim ze swojego doświadczenia. Główny cel procesu to przekazanie biorącej w nim udział osobie określonych umiejętności.

Podstawowe różnice między coachingiem i mentoringiem

Analizując definicje mentoringu i coachingu można zauważyć główne różnice między nimi. Przede wszystkim, mentor jest osobą, która przekazuje wiedzę, natomiast coach to towarzysz w drodze do jej zdobycia, mogący wskazać określone metody ułatwiające to zadanie. Obydwoje wspierają proces rozwoju, ale w nieco inny sposób. Mentor jako ekspert przekazuje wiedzę zdobytą przez lata praktyki, coach — motywuje. Nie przedstawia on faktów, a zadaje pytania, które prowadzą do rozwoju.
Warto również zwrócić uwagę na to, że coaching skupia się z reguły na tym, aby wspierać daną osobę w osiągnięciu konkretnego celu, natomiast w przypadku mentoringu podejmowane działania mają prowadzić do ogólnego rozwoju danej osoby, a to sprawia też, że proces ten jest z reguły znacznie dłuższy. Zarówno coaching, jak i mentoring mogą przyczynić się do realizacji danego celu. Obie te metody wsparcia nierzadko okazują się pomocne zarówno dla osób, które chcą odnieść sukces w biznesie, jak i tych pragnących zmienić coś w swoim życiu prywatnym.

Kiedy korzystać z usług mentora, a kiedy coacha?

To kiedy lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług coacha, a kiedy — mentora, zależy przede wszystkim od tego, co chce się osiągnąć i jaki rodzaj współpracy może zapewnić lepsze rezultaty. Przede wszystkim, jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu konkretnego problemu lub osiągnięciu sprecyzowanego celu, pomoże Ci prawdopodobnie coach. Jeżeli natomiast zależy Ci na ogólnym rozwoju i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnej dziedziny, wybór mentora może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Poszukując eksperta mogącego pokazać Ci, jak się nieprzerwanie rozwijać, warto zwrócić uwagę na mentoring. Z kolei osoby, które chcą poznać metody umożliwiające realizację konkretnych założeń i otrzymać wsparcie motywujące ich do podejmowania kolejnych działań, mogą wybrać coacha. Dobrze przed wyborem określonej opcji zastanowić się nad swoimi celami i oczekiwaniami odnośnie do konkretnej współpracy.

Kontakt

Zadaj nam pytanie